Powiem Wam szczerze, że zamierzałem napisać kilka słów w temacie GMO. Głośno ostatnio o tym w mediach, a więc pewnie więcej osób znalazłoby mojego bloga. Problem w tym, że nie potrafię napisać o tym po łebkach, a żeby tego nie robić wypadałoby przeczytać ustawę o nasiennictwie. Bez wątpienia problem jest. Nie ukrywam, że raczej przechylam się w stronę przeciwników GMO, natomiast mam taką zasadę, że zawsze dokładnie słucham wszystkich argumentów. A tych nie ma zbyt wiele w ogólnodostępnych informacjach.
poniedziałek, 26 listopada 2012
poniedziałek, 19 listopada 2012
Naloty ochronne
Jest kilka rzeczy, które interesują mnie na co dzień. Są oczywiście maszyny rolnicze, motocykle (szczególnie off-road), lotnictwo, sport itd. Mógłbym jeszcze parę rzeczy wymienić. Nie ma w tym nic dziwnego, ani nadzwyczajnego. Sytuacja się zmienia, kiedy niektóre z tych "dyscyplin" się mieszają :)
Dlatego też, na portalu agrotechnic.pl znajdziecie masę informacji z pogranicza świata maszyn rolniczych, motoryzacji i sportu. Jednak żadna z tych informacji nie dorównuje tej dotyczącej zastosowania wiatrakowców w rolnictwie. Już od lat znane (i stosowane) są metody oprysku za pomocą środków latających. Samoloty nawet się jeszcze z tym tematem kojarzą, ale "małe helikoptery" to już co innego.
W Polsce, wykonywanie zabiegów agrotechnicznych za pomocą wiatrakowca to... hmm... jest raczej traktowane jako ciekawostka. Interesująca, ale zawsze ciekawostka. Natomiast są kraje, w których jest to jak najbardziej normalne. Na przykład Hiszpania.
Dla wszystkich zainteresowanych, swoje wywody kontynuuję tutaj: Oprysk z powietrza
Fot.: Kamil Antkowiak/www.wiatrakowce.org
niedziela, 11 listopada 2012
Kolejny cykl artykułów :)
Jak zapewne zauważyliście od kilku dni nic nie pisałem na blogu. Powodów jest kilka, ale najważniejszy dotyczy serii tekstów, które przygotowywałem pod kątem agrotechnic.pl. Mam nadzieję, że tematyka Wam się spodoba. Otóż w najbliższych dniach na agrotechnic.pl pojawi się cykl artykułów opisujący z grubsza zabiegi oraz maszyny wykorzystywane do pracy na glebach ciężki.
Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest dość aktualny, ponieważ dotyczy okresu przedzimowego. Miłej lektury: Gleby ciężkie zabiegi przed zimą.
Subskrybuj:
Posty (Atom)